Z S C K R
Archiwum

MAŁY KLESZCZ - DUŻY PROBLEM

24.05.2024 r. uczniowie klas drugich wzięli udział w szkoleniu ,,Mały kleszcz - duży problem”.  Warto wiedzieć, że kleszcze są pajęczakami i żyją powszechnie na terenie całego kraju. Możemy je spotkać w miejscach o dużej wilgotności, porośniętych krzewami, nad brzegami rzek, jezior, w lasach, parkach, skwerach, przydomowych ogródkach, w piwnicach, a nawet na balkonach. Ich aktywność trwa od marca do listopada. Kleszcze poszukują żywicieli najintensywniej wiosną i jesienią w porze przedpołudniowej i przedwieczornej.Nie lubią wysokich temperatur. Żywią się krwią zwierząt i ludzi. W czasie żerowania mogą przenieść groźne dla zdrowia bakterie wywołujące np. boreliozę czy wirusa kleszczowego zapalenia mózgu.

Ze względu na gwałtowny wzrost liczebności kleszczy oraz zwiększenie się obszarów ich występowania, bardzo ważna jest edukacja z tego zakresu.

Młodzież uczestnicząc w szkoleniudowiedziała się, w jaki  sposób zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza oraz co zrobić w sytuacji ukąszenia.

W trakcie spotkania uczniowie mogli sami za pomocą specjalnego urządzenia tzw. kleszczołapkaprzećwiczyć usunięcie intruza.

Szkolenie zorganizowanie zostało ramach działań profilaktyczno-zdrowotnych,a przeprowadzone przez panią Krystynę Wojdak pracownika PSSE w Kole.

Koordynatorem  spotkania była pani Wioleta Załęska.

Dołącz do społeczności szkoły
Polub nas na Facebooku