Z S C K R
Archiwum

W hołdzie pamięci ofiarom byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

5 września 2023 r. na terenie byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem odbyły się uroczystości upamiętniające pomordowanych Polaków, Żydów, Romów i Sinti, Dzieci Czeskich, Jeńców Radzieckich.

          Uczniowie szkoły uczestniczyli w uroczystościach, mających na celu upamiętnienie tragicznych wydarzeń, zapisanych w naszej historii. Kulmhof był pierwszym obozem zagłady na zajętych przez Niemców ziemiach polskich, „fabryką śmierci” w dolinie Warty, która pochłonęła tysiące istnień ludzkich. Badacze szacują, że straciło tu życie ok. 200 tys. ludzi.

          Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji ofiar obozu,
a także wszystkich ofiar drugiej wojny światowej, której przewodniczył Ksiądz Biskup Senior diecezji włocławskiej Wiesław Alojzy Mering. Następnie wszyscy uczestnicy w milczeniu przeszli do Ściany Pamięci. Po słowie skierowanym do zgromadzonych przez Księdza Biskupa, modlitwę za zmarłych odśpiewał Rabin Dawid Szychowski z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.

          W dalszej części uroczystości delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze przy Ścianie Pamięci. Liczne poczty sztandarowe z okolicznych szkół, złożone kwiaty i znicze to wyraz naszej pamięci i uwrażliwiania młodego pokolenia. na losy naszego narodu.

          Podczas uroczystości głos zabrała Pani Aneta Niestrawska -
I Wicewojewoda Wielkopolski. List skierowany do zgromadzonych przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka odczytał Pan Tomasz Nuszkiewicz - Dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Przedstawił on także list od izraelskiej rodziny Podchlebników, potomnych Żydów z Koła. Uczestnikom uroczystości podziękowała dr Eleonora Bergman, która wyraziła nadzieję na dalsze pielęgnowanie pamięci.

Galeria zdjęć

Dołącz do społeczności szkoły
Polub nas na Facebooku