Z S C K R
Główne

X Marsz Pamięci ofiar obozu zagłady w Chełmie

Uczniowie ZSCKR w Powierciu wraz ze sztandarem szkoły uczestniczyli w uroczystości kultywowania pamięci o ofiarach obozu zagłady w Chełmie. Obchody odbyły się 19 kwietnia 2023 roku. Organizatorem wydarzenia byli Starosta Kolski Robert Kropidłowski oraz dyrektorka muzeum martyrologicznego w Żabikowie, Anna Ziółkowska.

W marszu uczestniczyli uczniowie szkół z terenu powiatu kolskiego, przedstawiciele samorządów lokalnych oraz poseł RP, Leszek Galemba. Uczestnicy przemaszerowali tradycyjnie od Pomnika Ofiar Faszyzmu do ściany pamięci, gdzie złożono kwiaty i znicze. Naszą szkołę pod opieką Pani Dyrektor Agnieszki Smolińskiej reprezentowali: Karol Chruściński (2 BT), Agata Rzepecka (2 BT), Maksymilian Szperka (2 BT), Agnieszka Marciniak (2 PTH), Amelia Stasiak (2 PTH) oraz Oliwia Dzięgielewska (1 HT).

Wydarzenie miało na celu kultywowanie pamięci o okrucieństwach dokonanych w pierwszym niemieckim ośrodku śmierci przeznaczonym dla Żydów z tzw. Kraju Warty – części ziem okupowanej Polski wcielonych do III Rzeszy. Marsz Pamięci to ważna inicjatywa, która ma na celu przypomnienie o tragicznych wydarzeniach z przeszłości i uhonorowanie ofiar, które zginęły w wyniku ludobójstwa.

Organizatorzy wyrazili swoje uznanie dla uczestników marszu i podkreślili, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o przeszłości, aby nigdy nie zapomnieć tragicznych wydarzeń związanych z II wojną światową. Marsz Pamięci w Chełmnie jest kolejną ważną inicjatywą, która przyczynia się do propagowania szacunku dla ludzkiego życia i pamięci o ofiarach wojny.

Dołącz do społeczności szkoły
Polub nas na Facebooku